İstiyorsak; güneş olsun sevgimiz; gülümsesin, yüzümüz yüzünüze, Kardeşlik ve birlik içinde, mutlaka selam vermeliyiz birbirimize  

    Son Dakika :   
 
 

SENTURK

 

 

 AROMATİK TIBBİ BİTKİLER                 

EZAN OKUMA 

Ana Sayfa
Kuran-ı Kerim Değişik Dillerde
Ercan ÇELİK
Dünya nüfusu ve Karbondioksit
Günlüklerim
İletişim
Ziyaretçi Defteri

 

 

ORMAN GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE

MARMARA ADASI

1-ÖzelAĞAÇLANDIRMA

ÇÖPDEN MAZOT ÜRETİMİ

                         SERA ETKİSİ KARBONDİOKSİT ARTIŞLARI


Marmara Adası Özel Ağaçlandırma


Küresel Isınma Ve Ağaç"Ercan Çelik"

Anket
Anket Seçilmemiş
Diğer Anketler

Ziyaretçiler
Toplam Ziyaretçi :  445305
Bugün Ziyaretçi :  51
Aktif Ziyaretçiler :  16

BİYOLOJİK ÇEŞİTLİLİK ve DOĞAL HAYAT    HAYVANLAR ALEMİ FOTOĞRAFLARI

3-ERCAN ÇELİK AĞAÇLANDIRMA ORTAKLIK ZARARLARI VE FESHİ

 

-BAŞBAKAN,  ADALET BAKANI,  İÇİŞLERİ BAKANI’NA  AÇIK MEKTUP

- MARMARA CEVİZ, FISTIKÇAMI LAVANTA, KEKİK ADAÇAYI, NANE  PROJEMİZ(Belgeler)

 -MARMARA ÖZEL AÇLANDIRMA,CEVİZ-FISTIKÇAMI ARICILIK  HAYVANCILIK (BELGELER)   

-MAHKEME; ORTAKLARIM BİLGE GRUP A.Ş. HANGİ KONUDA DAVA AÇMIŞTIR?(BELGELER)

- ADİ ORTAKLIK FESİH, ZARAR TAZMİNİ;ERCAN ÇELİK ÖZEL AĞAÇLANDIRMA

1-ERCAN ÇELİK ÖZEL AĞAÇLANDIRMA  ADİ ORTAKLIK FESHİ  ZARALARIN TAZMİNİ 

2-ERCAN ÇELİK-ÖZEL AĞAÇLANDIRMA,ORTAKLIK FESHİ ZARAR TAZMİNİ 

3-ERCAN ÇELİK ÖZEL AĞAÇLANDIRMA ADİ ORTALIK FESHİ,ZARARLARIN TAZMİNİ   

 

 15/TEMMUZ/2016 TARİHİNDEN SONRAKİ GELİŞMELER,

  MAHKEMELERİN DİKKATİNE!

  BAL HIRSIZLIĞIM VE  NİTELİKLİ DOLANDIRICILIĞIM       

  17/Temmuz/2016 Tarihinde  Marmara adasına çıktığım da; Lojmanın anahtarını Fırat Sarkan dan istedim. Fırat Sarkan anahtarın birisinin kendisinde olduğunu, onu verebiliceğini söyledi. Anahtarı getirip kapı tarafımdan açıldığın da; Lojman evin içi  mutfak, oda ve balkonun  bal petekleri, tenekeler  plastik 5 litrelik-10 Litrelik kiloluk şişeler vardı. Evin içerisi bal satan bir bakkal dükkanı gibiydi. Fotoğraflarını çektim, temizledim, Lojman Olarak Kullanılan Evi; 2011 yılı Ağustos ayı başlarında ortaklık adına kiraladığım, eşyalarını ortaklık adına aldığım, Marmara adaya gelince lojman ve büro olarak kullandığımız daire olduğu halde, 2012 yılı Aralık ayın dan bu yana tek olarak ilk defa lojmana giriyordum. Lojman Olarak Adres.Yeni Mahalle 22Eylül Cadde No:89/3  Marmara  adresi idi.  Sahibi Abdullah Sarkan dı. O evi kiraladığım zaman Abdullah Sarkan  Marmara adası ve adaların  tek Orman Memuru  idi. Hatta  tahsis izni ve diğer zamanlarda yardımcı olmuştu. Onun gayretinden dolayı evini kiralamış oğlu  Fırat Sarkan’ı  işe almıştım.

  Sabahleyin saat 10 sıralarında Abdullah Sarkan ile görüştüm. “Evin içi bal dükkanı gibi olmuş” deyince!  Nebi Bey Fırat (Sarkan) Cemal (Kılıç) ve Taçkın  (Çamoğlu)’a aşağıya bıraktırıyor bir kısmını da eve çıkarıyor. Aşağıdan Ankara ya gönderiyor orda satılıyor. Aşağısı depo gibi, Gökhanlar  malzeme bırakıyor (Gökhan Çakmak Beyle birlikte Levent  Bey(Levent Veldet) malzeme bırakıyor. Fırat bırakıyor, sizinkiler bal ve fazla malzemeleri bırakıyor dediği gibi, “arıların iyi verimli olduğunu, geçen sene daha iyi idi 1.5 ton bal aldılar, bu sene de 9 teneke  kadar dedi.”İyi başarmışınız Maşallah” dedim, “Arılar Nerede Ben Görmedim” dedim. Arılar aşağıdaki sahada dedi

 Abdullah Sarkan Arkadan “Nebi bu işi götüremiyor, gelmiyor, işin başında durmuyor, arada bir gelip geziyor çocuklara talimat verip arılara bakıp gidiyor, işi takip edemiyor” dedi.

  Ne Kadar Arımız  olduğunu  Arılar kimden alındığını  sorduğumda, “ arılar 50 kovan önce aldılar, şimdi  84 kovan arınız  oldu Raşit Göktaş dan alındı”  dedi.    

 Gidip bakalım dedim. Aşağı Sahada arıların olduğu yeri gösterdi. Anahtarlı olduğu için çağıralım çocukları dedi.

   Raşiti’ın meyhane görünümündeki işyerine vardık Selam verdik” Arıları sizden almışız dedim. “Evet ben  burada arıcılığı geliştirdim. Nebi Ağabi aldı Parasını verdi ama devrini yapmadık” dedi.

  Bende vekalet süresi bitti ondan almamıştır dedim. Devir Nasıl yapılır diye sordum.  “Arı Kovan üstünde plakaları var onlar listelenip, Satış –Alış  yapacağız imzalayıp Muhtara İmzalatıp İlçe Gıda, Tarıma götürüp kaydettireceğiz” dedi.” Sen plaka numaralarını ver ben evde listeler yazıyı çıkartırım” dedim. Raşit Göktaş:”listelerin karışık olduğunu bulamayacağını çok işinin olduğunu arıların üstünden yazılabileceğini” söyledi.

 Ben geriye arıların yanına dönüp, ağaçlandırma sahası dış kapıdan kilitlendiği için Telefonla önce Fırat Sarkan’ı aradım. Anahtarların Celal Kılıç da ve Vehbi Yalçın da olduğunu söyledi, Vehbi Yalçın’ı aradım; “Sizin orda çalışıyorum, ama Adadaki başka arılara da bakıyoruz, Araştırma yapan Uludağ Üniversitesinden Hocaları Prof. İbrahim Çakmak ve eşi geldi onlarla birlikteyim. Biraz sonra da Ada’nın diğer tarafına gidip araştırma yapacağız.”diye söyledi. Celal Kılıç‘ı aradım; Celal “yukarı kesimde Fırat Sarkanla sulama işi yaptığını anahtarları hemen getireceğini” söyledi. Anahtarları getirdikten sonra içerdeki arılara baktığımız da, orada bulunan arıların "2 yıldır orda bulunduğu", “bu yıl arıların balının Abdullah Sarkanın evine bıraktırdığını” söyledi. Sahanın ve arı kovanlarının tek tek fotoğraflarını çekip, ayrıldım.

  Raşit Göktaşın Meyhane türü Lokantasına sonra Lojmana geçerek çekilmiş fotoğraf numaralarından 50 tanesini devir kağıdına yazdım. Yazdıklarımı önce Raşit Göktaş’a götürüp imzalattım. Sonra Muhtara İmzalatıp mühürlettim, İlçe Gıda Tarıma götürüp işletme Tescil Belgesi vermeleri için dilekçe ile birlikte teslim ettim. 20.07.2016 tarihli İşletme Tescil Belgesini verdiler. (Ek:İşletme Tescil Belgesi) alıp Bandırmaya, Arıcılar Birliği Temsilciliğine vardımArıcılar Birliği ne tescil için dilekçe verdim.(EK: Birliğe Verilmiş Dilekçe) Birliğin Yetkilisi “aldığım numaraların doğru numara olmadığını söyledi." Fotoğrafını çektiğim ve satış yaptığımız belge barkot ve plaka numarası değilmiş, üzerinde yazan araştırma numaraları imiş.(1.Raşit Göktaş ve Muhtarla Alım Satım Tutanağı) Bunlarla ilgili Ne Raşittin, Ne İlçe Tarımın, Muhtarlığın nede diğerlerinin hiçbir bilgisi yoktu.

  Tekrar Marmara Adasına geçerek arıların kovanlarının yanına varıp tek barkot plakaları  olanların fotoğrafını çektim. Onu Lojmanda Listeledim.  

  Raşit Göktaş diğer 34 kovanını siz tescil ettirip barkot numarasını ve plakayı alacaksınız dedi.

  Adi ortaklığın üzerine mal mülk yapılmıyor olduğu için, Adi Ortaklığın ortağı olarak Ercan Çelik üstüne almak istedim, ancak Arıcılar Birliği  Arıcılık Belgesi olması gerektiği, şirket üzerine alırsanız buna gerek olmadığını  bildirmeleri üzerine, Escan Akademi AŞ ile Ercan Çelik  birleşme yaptığından  Escan Akademi A.Ş üzerine tescil etmeye karar verdim. Escan Akademi A.Ş üstüne devirlerini Yaptık. Yanına Ercan Çelik ve  Bilge Grup A.Ş Adi Ortaklığı kaşesini basarak  imzaladım.

  Tekrar Raşit  Göktaş’a Abdullah Sarkan’la birlikte yazılmış son hali kovanların listesini Lokantasında İmzalattım; Muhtara telefon edip imzalatıp Mühürlettim.(EK:Barkot Numaralı Satış Tutanağı)

   Raşit Göktaş’ın Lokantasında Abdullah Sarkanla yemek yedikbana çok teşekkür ederek biz bunu yapamazdık dedi. Oradan da Balıkesir Arıcılar Birliğinin Bandırma temsilcisi olan birime giderek Arıcılar Birliğine ekleriyle birlikte dilekçeyi tekrar verip(Ek Birliğin istedikleri Belge)   Birliğe üye olmak istedim. 1919 numara ile üye oldum. (Ek Birliğe üyelik numaram ve İlçe Gıda Tar. Hay. Yazılan yazı) Birlikten plakaları barkotları alıp dosya ile birlikte 22/7/2017 tarihinde İlçe Gıda Tarım Hayvancılık Şube Müdürlüğü’ne dosyayı teslim ettim  (ekler Evrakların tümü)

  Aldığım plakaları arılar üzerine monte edilecek dediler, üzerine takmaya çalışırken Taçkın Çamoğlu, Nebi Baysal’a telefon edip plaka takmaya çalıştığımı söyleyince Nebi Baysal; Vehbi Yalçın‘ı arayarak, arıların kendinin olduğunu, takdırmayın Ercan Çelik e dediğini telefondan duydum.”

   Peki arılar Nebi Baysal’ın ama siz  Ercan Çelik Ve Bilge Grup Adi Ortaklığı  adına çalışıyorsunuz, o zaman  Nebi’nin Söylediklerini niye yapıyorsunuz, gelin karakola ifade verin, sözleşme yapılması gerekir sözleşmeden sonra çalışmaya başlayın” dediğim zaman, Mahkemeye kadar  karakola gitmeyiz,  ifade de vermeyiz, Nebi Beyin Dediğini de tutarız  diye bana direndiler. Yanımda Hüseyin Yaman Hoca vardı. “Ağabi bunlar ortakların tarafından iyice doldurulmuş, aslında bunlar sahayı kontrol altında tutmak için bunu yapıyorlar, yakında burada sana birde iftira atarlar abim dikkatli ol” dedi.

  Arı ve Bal konusunda tüm bilgileri Abdullah Sarkan, Raşit Göktaş, Fırat Sarkan, Celal Kılıç, Taçkın Çamoğlu ve Vehbi Yalçın tarafından verilmiştir. Yoksa benim başka birinden bilgi almam mümkün değildir. Onlardan aldığım bilgiye göre hareket ettim.

   Ağaçlandırma sahası içerisine konan arıların nereye konulması gerektiği İşveren vekili kanalıyla Orman Mühendisi ne ortaklığın tespit ettirip izniyle, projeye uygun sahaya konulması gerekir. Burası Bir İşletmedir.

  Orada kimlerin çalıştığı kimin gelip gittiğine Ortaklığın veya ortak vekaletimizle çalıştırılan birinin bilmesi gerekirken çalışanlarımız, çalışmayan birinin arısı olduğunu mahkemeye kadar da çıkmayacağını gelmeyeceğini söylüyorlardı. Ne Nebi Baysalın  Nede Orda çalışanların Ortaklık tarafından verilmiş bir yetkileri sözleşmeleri yoktur. Başka bir ifadeyle İşveren vekilleri Sıfatı yoktur. Örgütlü Talimatı Hasan Çağlayandan ve Nebi Baysaldan almaktadır. 

   Arıların bulunduğu yerde 412 dekar kadar olan bir saha, işlemesi yapılmamış, toprak işlemesi yapılıp fıstık çamları dikilmemiş veya çok yüzeysel dikilmiş, kurumuş, arıların bulunduğu kısım da projede ceviz bulunmasına rağmen toprak işlenmemiş hiç ceviz dikilmemiştir, Arıların bulunduğu saha 5 dekarlık bir saha  doğal halde bulunuyor, yine arıların bulunduğu yerin üstü ve yanı 25 dönüme kadar ceviz sahası boş doğal halde bırakılmıştır Ceviz dikilmemiş, toprak işlenmemiştir. Hangar olarak kullanılan ahır önü ve arkası boş bırakılmış, projeye uygun ağaçların bulunmadığı hususları da fotoğraflarla ve video ile tespit edilmiştir. (burası 3 yılda ceviz verebilecek  toprak ve  iklime sahiptir.  Benim Yaptırdığım projeye göre 470 ağaçlık ceviz sahası + arıların konulduğu kısımda boş kalmıştır,  Hasan Çağlayan Nebi Baysal İbrahim Sancı’nın yaptırdığı projeye göre 8X4 dikimi ile  938 fidan yeri işlenmemiş dikilmemiştir.

  Ayrıca  Fıstık çamı sahasının projeye göre  düzgün toprak işlenerek çukur açılarak can suyu verilerek, fıstık çamı dikilmediği için  üstüne dikilen fideler kurumuş ot arasında kalmıştır.

  Her yıl ağaçlandırma sahası tarafımdan 1 defa veya 2 defa gezilmiş fotoğraf ve kameralar özelliklerinde tarihi belirtilen çekimler yapılmıştır. Genellikle bir uzmanla gelinmiştir. Yaptırdıkları projeye göre 8x4 e göre 12 875 adet 6 yaşında fıstık çamı fidanı olmalı, Oysa pek bir fidan gözükmüyor.

   Yukarıdaki hadiseleri yaşayınca Ankara ya dönerken lojmanın alt birinci katında zeminde kapı açıldığında bol miktarda “Marmara Adası Müstahsil Yağıdır” “Naturel Sızma Zeytin Yağı” yazan tenekelere baktım, hepsinin içinde bal vardıBunu hem Celal Kılıç hem de Abdullah Sarkan söylemişti ama Zeytin yağı tenekelerinde olduğunu bilmiyordum Eroin kaçakçıları gibi kendime ve firmama ve ortaklarıma böyle bir durumu yakıştıramadım. Kenardaki tenekelere bakmadımeve(lojmana) çıktım 31.Aralık.2013 tarihinden bu yana bütün işleri yetki almadan ve gizli yapıyorlardı. O bir yıllık yetki bile zorla alınmış bir yetki. Kendi kendilerine yetki verip, sahayı  dış giriş den anahtarlayıp tutuyorlardı.”

   Balın bulunduğu 89/2  nolu  dairenin kapıda anahtar var kapı açıktı. Ankara ya dönerken zemin katında bulunan ballardan 2 tenekeyi, arabanın arkasına arkadaşımla atarak Ankara ya gittik, Ankara Gıda Tarım İl Müdürlüğünde Ziraat Mühendisi olarak çalışan Abdulmuttalip İn ile birlikte Gıda Tarım Hayvancılık Bakanlığı, Gıda Kontrol Laboratuvarına numuneyi götürdüm, Laboratuvar Taşınıyordu, yetkili olduğunu tahmin ettiğim birisi “Numuneyi taşınma bittikten sonra, önümüzdeki haftalarda getirmemizi söylediler. Ben gelemem o hafta Babama Mersine Gideceğim dedim. Numuneyi kavanoza Koyup oradan ayrıldık. Bu arada Abdulmuttalip İn Bey Bizim laboratuar sizin söylediğiniz tetkikleri yapamayabilir. Hacettepe Üniversitesi de Bir Hoca senin istediğin analizleri yapabilir diye söyledi. Belki gelir veririm diye arabanın  arkasına ayırdım. Kalan balları Bilge Grup A.Ş nin Eski Ortakları olan Doğan Telin Sahibi İsmail Gökdoğan, Akay İnşaat ortaklarından  Recep Acar’a, Ramiz Ongun Beyin  bürosunda  yemek ve hizmet işlerini yapan etrafına büroya gelip gidenlere Allah Rızası için bakan Kadir Sevinç’e, (Muhasebeci Tacettin Kaytar da bu büroya gelir) dağıttım, Bir tenekenin Yarısından aşağıda Bal Kalmıştı,  Bunu da etrafımızda bu konuları bilen  dostlarımız a ve arkadaşlarımıza  kavonozlarla  dağıttım.“Bakın bu bizim Marmara adasındaki sahamızda arıların organik balı” ortaklarım alıyormuş bu balı bende 2 tenekesini getirdim, numune verdim kalanını dağıtıyorum, Bundan sonra organik markalı bal üreteceğiz inşallah dedim.”

   Niçin Eski Ortakları Ve Tacettin Kaytar’ın Bulunduğu kişilere verdim? Bunların bir kısmı ortaklarımın  bal sattığını, duymuşlardı  biliyorlardı; Veya bir kısmı da duymamışlardı duysunlar  bilsinler istiyordum.

  Balı dağıttık dan 1 gün sonra Celal Kılıç’ın attığı mesajı gördüm. Ağabi beni bir arar mısın? diyordu; Celal Kılıç-ı telefon da aradım, iki teneke balı aldığımı Celal’e söyledim. Celal Kılıç  “Nebi Bey beni suçluyor balın parasını istiyor, sen söyledin diyor” dedi. Ben de Abdullah Sarkan söyledi dedim. Ben kimsenin söylediği için değil kapıdan baktım gördüm ve girdim dedim. Ama; balın orda olduğunu Hem Abdullah Sarkan, Hem  Celal Kılıç söylemişti.  Sonra Fırat Sarkan aradı. “bizim evin altındaki ballardan 2 teneke bal noksan bunu siz mi aldınız” dedi. Ben de; “evet ben aldım.”dedim  “Bu Nebi Beyin balları” dedi;” Söyleyin Nebi’ye Ben aldım” dedim. “Bu işlere de karışmayın, Ben Nebi Bey le görüşür konuşurum gerekirse parasını veririm” dedim. Tekrar beni Celal Kılıç aradı. Ben de Celale “Bak Celal Nebi beni arasın” dedim. Ağabi “bana senin hesaba yatırsın sen bana gönder” diyor dedi. Ben adaya varınca konuşuruz dedim. Marmara Adasına vardığımda Nebi Baysal telefon da Celal Kılıça’a bir sürü laf sıralıyordu.”Niye gösterdin orayı, anahtarı neden getirdin, Niye giriyor arı sahasına? Gibi bende telefonda “Niye konuşuyorsun maaşıyla çalışan adama ne sıkıştırıp duruyorsun ben aldım gel benden iste parayı“ dedim,Ben senle konuşmuyorum muhatabım da değilsin” diyerek hakaret etti, telefonu kapattı.

    O sıralar birkaç defa Nebi  Baysal’ı aradım telefonuma dönüş yapmadı. Mahir Damatlara “bir arayın görüşelim”  diye   watsAap dan mesaj attım dönen olmadı, Celal Kılıç’a “Celal Kart Hesabını  bana gönder” dedim. Celal Kılıç kendi Banka kart hesabını gönderdi, Bu bizim maaş çektiğimiz kart dedi.

    Ben tekrar Celal Kılıçtan “Nebi Baysal’ın hesap numarasını istedim.“bana hesabını versin ben onun hesabına yatıracağım hesap numarasını vermezse yatırmıyorum” dedim.  Celal de “ size vermiyor” dedi. Öylece kaldı. Hem Nebi Baysal’ın Hem Celal Kılıç’ın Hesap Numaraları Para çektikleri Maaş kartları idi. Nebi Baysal’ın hesabını öğrenmek istiyordum.

  

      26/TEMMUZ/2016 TARİHLİ  İHTARNAME

    26/Temmuz/2016 tarihinde 14352  yevmiye nolu Ankara 6. Noterliğince Bilge Grup Kağıtcılık Enerji İnş. Tarım Ürünleri San.Ve Tic AŞ  tarafım dan ihtar edilmiştir.(Ek:26/Temmuz/2016 tarihli İhtarname)

  -Orman işletmesince yazılan yazının doğru olduğu, sahada düzenli dikim ve bakım yapılmadığından fidanların kuruduğu,(fıstık çamı sahasında)

 -Lojman da yetkisiz insanların kaldığı, Başkasının üstüne kayıtlı arılara çalışanlarımızın baktığı, bal ticareti yapıldığı,

  -Arıların bulunduğu alanda, (Tahmini (412) 300 dekarlık sahanın boş bırakılmış olduğu, projeye uygun dikim ve bakımın yapılmadığı, yetkisiz oldukları hal de yetki verip işlem yaptırdıkları,

  -İzin oluru tarafıma verilmiş Özel Ağaçlandırma Sahasında Sözleşme hükümlerine aykırı temsil ve ilzama yetkili olmadan işlem yapıldığı,

  -Projeye uygun olmayan sahanın diğer kısımları içinde toprak işleme budama bakım için bir Orman Mühendisine veya Ormancılık Bürosuna  yetki vermemizin mevzuat gereği olduğunu, (Çalışanların bilir görünüp hiçbir şeyden haberleri olamayan kişilerdi)

   -Hibe ve kredilerin amacına uygun kullanılmadığı,

  -Tek taraflı proje yaptırılarak yapılan projeye uygun ve taahhütnameye uygun hareket etmedikleri,

  -Tarafıma yetki verilmesinin ve ya hangi işi kime yaptıracaksak yetkilendirmemiz gerektiği,

      Hususları ihtaren bildirilmiştir.

 “(Ek:26Temmuz2016Tarihli14352 nolu  ihtar)

    ABDULLAH SARKAN YÖNETİCİ BİNA SAHİBİ;

   Apartman Yöneticisi Abdullah Sarkan’a Yazılan Yazı Elden Verilmiştir. Yazıda;

 “Ortaklık Lojmanı olan 89/3 numara da 17 temmuz 2016 tarihinden sonra hep kalacağımdan, Lojmanı Ercan Çelik Bilge Grup Kağıtçılık Çevre Enerji İnşaat Tarım Ürünleri Sanayi Ve Ticaret Anonim Şirketi Adi Ortaklığı Adına kiralanmış olduğundan, bundan böyle Ercan Çelik ve Bilge Grup Anonim Şirketi adına Hasan Çağlayan veya Hasan Çağlayanla birlikte Ortaklığımız adına görevlendirdiğimiz Kişiler kalacaktır. Ayrıca Türkiye de Olağanüstü Hal ilan edildiğinden; Yeni Mahalle 22 Eylül Caddesi 89/3 Marmara, adresinde bundan böyle hep kalacağımdan Kaymakamlığa Nufus Müdürlüğü ve Jandarmaya bilgi verilerek adıma bir İkametgah Belgesi düzenlenmesi,

   İkametgah olarak kaldığım binanızın 1. Katı Zemin kapısı açıklığından içeri iki ayrı dizi halinde tenekeleri gördüğümden içeri girip baktığımda“Marmara Adası Müstahsil Yağıdır”

  “Naturel Sızma Zeytin Yağı” olan tenekelerin içinde “SÜZME BAL” tarafımdan tespit edilmiştir. Bu balların bulunduğu kısma kapı açıldığında, gözüm yığın tenekelere takıldığı için dikkatimi çekti. İki ayrı gruptan (gruplar resimlenerek 2 teneke numune alınmış Ankara ya Gıda Tarım Hayvancılık Bakanlığı Gıda Kontrol Labarutuvarına getirilmiş Laboratuvar İçin Numune alındıktan sonra Tenekeler Ortaklarımın Eski Ortakları ve Vatandaşlara dağıtılmıştır. Apartman içinde bulunan kontrolünüzde olmayan paket bal ve diğer ilgili emniyete bilgi vermeniz gerekmektedir. 29.7.2016 Ercan Çelik(İmza)

 Aslını elden aldım Abdullah Sarkan İmza (burası Abdullah Sarkan’a yazdırılmış ve imzalatılmıştır.Ek:Abdullah sarkana Ercan Çelik Tarafından yazılmış, ve aslı Abdullah  Sarkan tarafından alınmış yazı)

  Abdullah Sarkan Muhtara giderek ikametgah ilmuhaberi  29.07.2016  tarihli Yeni Mahalle 22 Eylül Caddesi 89/3 Marmara, adresinde kaldığıma dair. Abdullah  Sarkan’ın Muhtardan aldığı Yerleşim Belgesi. (Ek 29.07.2016  tarihli Yerleşim belgesi)

  Fırat Sarkan İfadelerinde; Yeni Mahalle 22 Eylül Caddesi 89/3 Marmara adresinde kalmakta olduğunu beyan etmiştir.

  Balların Bulunduğu  Daire  zemin 2 numaralı daire 1 Numarada bir Polis Memuru oturmaktaydı, Fetocu Olduğu için tutuklanmıştı.

  Kendi adresini 89/1 numara olarak veriyor. Halbuki o diğer caddeye bakan eski evinde oturuyor. Oranın Ruhsatı olmadığını düşünüyorum. 89/3 bizim lojman olarak tuttuğumuz kat Kaçak olarak yapılmış  kattır.(Bunun sorgulanması gerekiyor)

  Abdullah Sarkan; Bal olduğunu söylediği Lojman olarak Ortaklık adına kiraladığımız  (89/3 Olmasından dairenin benim 1 nolu daire olduğunu tahmin ettiğim giriş katı; oğlu Turap Sarkan’a verdiğini söyleyip, herkesin eşya koyduğunu kendisinin de içeride eşyaları olduğunu söylemişti. Bana da Marmara da yapacak işlerimiz de  burayı depo olarak kullanabileceğimizi söylemişti. İçerde ormandan getirilmiş keresteler vardı. Ortaklığımızın aracı olarak gösterilen araçla ballar  taşınıyor, arılar taşınıyor, korunuyor anahtar altına alınıyor elemanları tarafından Bal alınıyor ve  bir yerde depo edilip, Araçla taşınıp kargoya verilip işyeri Kültür İş Merkezine gönderilip orada satılıyordu.

     TEMSİL VE İLZAM’A GÖRE YETKİLENDİRME       

   Bunları yapanların; Hasan Çağlayan da dahil olmak üzere Adi Ortaklığı temsil ve İlzama yetkisi yoktur. İşveren vekili sıfatı yoktur. İlgili araç ve çalışanların sözleşmeleri yoktur. 

  ORMAN İŞLETME MÜDÜRLÜĞÜ YAZILARI     

 23/Kasım/2012 tarihinden Orman Genel Müdürlüğü, Balıkesir Orman Bölge Müdürlüğü Bandırma İşletme Müdürlüğü’nün 29.07.2016 tarih 1679929 sayılı yazısına kadar nelerin yapıldığı, ya da yapmamız gerektiği konusunda bir yazı tebligat Orman Bölge, İşletme veya mühendislikler tarafından tarafıma yazı bilgi gönderilmemiştir.

   Orman İdaresi tarafından gönderilmediği gibi8 tane noterlik den ihtara rağmen, Bilge Grup Kağıtcılık Enerji İnşaat Tarım Ürünleri Sanayi Ve Ticaret A.Ş tarafından da defter, belge ve beyanların hiçbiri muhasebe kayıtları, yapılan banka işlemleri, resmi kurumlarla yazışmalar, yapılan hizmet sözleşmelerinin nasıl teslim alındığı iş ve işlemler ile faturalar belgeler her hangi bir yazı gelmemiştir.

   7.8.2011 tarihinden bu yana Sadece bilge Grup A.Ş yönetimi ve Nebi Baysal tarafından gönderilen 13/Temmuz/2016 tarihli “Nebi Baysal yetkisiz olduğu halde”  yetkilendirdik ve yetkiliyim diyen ihtarlar tarafıma tebligat adresime gelmiştir. İkinci yazı olarak da 4 mayıs 2017 tarihli ihtarnamelerdir. Bu ihtarname ailemi ve çocuklarımı ziyadesiyle üzmüştür.  (İcraya gönderildiği  ihbarı).

   03/08/2016 tarihinde Sahanın Projeye uygun yapılıp yapılmadığı, son durumunun tespiti için Marmara Sulh Hukuk Mahkemesine tespit davası açtım, 2016/3 D.İş numaralı dosya tespiti yapılırken Engin PAŞA isimli şahsın ekip başı olduğu bir takım kişilerce benim haberim olmadan Kekik Bitkisi toplandığı tespit davasına gelen bilirkişilerce yerinde görüldüğü, Engin PAŞA isimli şahsa “sana bunu kim topla dedi” diye sorduğumda önce “Abdullah abi (SARKAN) topla dedi” ise de Abdullah SARKAN’ın kendisine bağırması ile ve “Hasan ÇAĞLAYAN” demesi sonucu Engin Paşa bana “Hasan Çağlayan topla dedi” diye söylediği,  Nebi Baysal depoda 2.5 ton kekik var diye söylediği, Abdullah Sarkan geçen yıl 1.5 ton bal aldık derken Bal ve Kekik tespitlerinin yapılmasından sonra Abdullah SARKAN tarafından çeşitli taciz ve küfürlere maruz kalarak eve giriş ve çıkışımda rahatsız edilmeye başlandığım, ayrıca Orman Sahasının içerisinde de kekik adaçayı ve diğer bulunan tıbbi ve aromatik bitkileri topladığı; Orman Sahası içinde Orman Şefinin yakaladığı, orman tarafından tutulmuş zaptın bulunduğu, bunu Abdullah Sarkan Nebi Baysal ile birlikte yaptıkları, Nebi Baysal ın Hasan Çağlayan’a gerekli bilgiyi verip, bundan gelir elde ettikleri (aynı bal gibi) tarafımdan tespit edildi. (Oraya bekçilik ve diğer ziraat işleri yapacağını söyleyerek alınan kişilerin orada bu işleri yapacağına dair elinde yetkileri olmadığı halde, suç işleyen bir örgüt olarak işlerini yapmışlardır. Hatta benimle birlikte gelen birçok kişiyi içeri almamışlardır. Bu tarih 3.08.2016 tarihinden Sonra Kapılar kilitlenip Saha kontrole alınmıştır.

 PROJELERE UYGUN VE SAHADA YAPILANLAR VE YAPILMAYANLAR   SULH HUKUK MAHKEMESİ TESPİT DAVASI;

   03/08/2016 tarihinde Sulh Hukuk Mahkemesince yapılan tespit davasında keşif bilirkişi raporları ek belge olarak sunulmuştur. Dosya No:2016 /3 D.İş Karar No:2016 /2 (EK: Mahkemenin gönderdiği Bilirkişi Dosyası ve ekleri)

    Bilir kişi raporlarında benim tespit edip 16/Şubat/2016 tarihli ihtar ettiğim hususların doğruluğu ayrıca mahkeme kararı bilirkişileriyle de tespit edilmiştir.

     Sahalara Keşfe giderken ortaklığımızın olduğu söylenen araç tarafımıza gönderilmemiştir, Hakim ve keşif ekibi başka araçlarla götürülmüştür. Çalışanlar keşfe çıkıp doğru bilgi vermemiştir.

  Olayları  failleri ve fiilleri anlatan Marmara Kaymakamlığına Valiliğe Dilekçe halinde gönderdim .

    MARMARA CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞINA SUÇ DUYURUSU

     Marmara Cumhuriye Başsavcılığına 14.08.2016 tarihinde Suç duyurusunda bulundum.(Ek:Marmara Cumhuriyet Başsavcılığına verilen dilekçe) İkametkah adresi olarak Lojmanın adresini verdim. 22 Eylül Cadde No:89/3 Marmara/Balıkesir olarak bildiriliyordu”

   Babamın durumu iyice ağırlaşmıştı, Haberi gelince duramadım. Ortaklık Lojmanının anahtar bende kalmış, Babamın yoğun bakımdan çıkmış tam bize hastane de bakım için ihtiyaç duyduğu zaman Mersine giderken yolda; Mersin sınırlarına geldiğim sırada, Fırat Sarkan telefonla aradı, Lojmanın  (evin) Anahtarını sorduğu, ortaklarımın geldiğini anahtar istediğini, söylediğin de, anahtarı yanımda unuttuğumu, Babama gidiyor olduğumu söyledim. Tekrar “abi anahtarı istiyorlar” dedi, Ben” Kim istiyor kim geldi,” deyince  “Nebi Ağabi geldi dedi” Anahtar bende; çok acil bir durum varsa kendileri halletsin” diye söyledim. Halbuki; Nebi Baysal 31.12.2013 tarihinden bu yana vekaletsiz çalışıyordu 3 defa ortaklarım ihtarname ile uyarılmıştı.

   Nebi Baysal tarafından anahtarın kırılıp değiştirildiğini tekrar lojmana yerleştiğini duydum. Kaymakamı telefonda arayıp Nebi Baysal ın Kapıyı kırarak girdiğini ve kendisi adına kontrat yaptığını, kıymetli evraklar ve eşyalarım olduğunu burada yetkisinin olmadığını arayıp bilgi verdim” “Ben Hallederim görüşeyim ” dedi  Kaymakam  Mustafa Bey: Adi Ortaklık üstüne olan Lojmanın Kontratını, Abdullah Sarkan tarafından ve Nebi Baysal üstüne yapmışlardır. Nebi Baysal ve Abdullah Sarkan İçerideki evrak ve kıymetli eşyalarımın tümünü almışlardır.

   Yani Nebi  Baysal’ın  İşveren vekili sıfatı olmadığı gibi tarafıma verilmiş sahayı kilitliyor. Hasan Çağlayanla birlik de Ercan Çelik i buraya sokmayacaksınız diyor, sonra Lojman olarak kullanılan evin anahtarını kırıp ev sahibi ile ve çalışan ama yetkisiz kişilerle birlikte örgüt olup Tahsis Sahibinin geçmesi ve gezmesini engelliyorlar.

       Ortaklık adına Lojman Olarak Tutulmuş bir dairenin anahtarını İşveren Vekili olmayan  vekaleti olmayan, Nebi Baysal kıramayacağı gibi, tek başına  veya  Nebi Baysal ile Hasan Çağlayanda kıramaz  ve içeri geçemez. Abdullah Sarkanın Kontrat Değişikliği yapması da beni oradan uzaklaştırmaları da ortaklıktaki fiili hakimiyetimin tamamen bitirilmesi olduğu,  sahadan ikametgahtan, evraklardan uzaklaştırmak olduğu, arıyı bahane ederek sahayı; anahtar olmamayı bahane ederek  lojmandan beni uzaklaştırdılar.  Zaten evrakları hiç vermedikleri ortada ayrı bir gerçek. Abdullah Sarkanın Ruhsatsız olan 4. Kat dairesi ile oğlu Fırat Sarkan’a verdiği 3. Kat dairesine  aynı ikametgah ilmuhaberini alıyordu.(22Eylül Caddesi 89/3)

  Bir taraftan 2 yıldır arıların tescilini yaptırmıyorlar, sahanın 412 dekarlık kısmına hiç bakmıyorlar ama kilitli hale getirip Ortaklık Personeline baktırıyorlar; bütün işlerini çalışanlara yaptırıyor, ballarını alıyor, yiyor pazarlıyorlar; ortakları olarak tesciline kalkınca dolandırıcılıkla suçluyorlar; diğer yandan iki senedir üslerinde bulunan tescili yapılmamış arıların tescili ile marka haline getirip organik bal markası geliştirmeye çalışmamı bal hırsızlığı olarak şikayet ettirip hırsızlıklarımı ilan ediyorlar. Hem de öyle bir zamanda, öyle bir zamanda ediyorlar ki; 90 yaşındaki  Babam Hüseyin  Çelik’in yoğun bakımdan çıkıp, Erdemli Devlet Hastanesinde bir taraflı felç geçirip can çekişirken babama baktığım zamanda;  Hırsızlık ve dolandırıcılık suçlarından, Erdemli Güzeloluk Jandarma Karakoluna ifade almaya çağırıyorlar. Karakolda bulunan Başçavuşların, bana hırsız ve dolandırıcı gibi davranması, beni ruhen yıkmıştır. 30 Sene Devlette Başbakanlık ve Bakanlıklarda Müfettiş Baş Müfettişlik Müşavirlik yapmış olan bana ortaklarım ve yakın arkadaşlarım böyle bir iftira atmaları, beni derinden etkilemiştir. 2. defa Yaşama sevincimi öldürmüşlerdir.

    Tuttuğum hiçbir şeyi kaldıramıyor, sırtımı ateş basıyor soğuk soğuk terliyordum. Babamı bir yönden diğer yönüne çeviremiyordum. Altını alamıyor üstünü giydiremiyor. Ağabimi çağırıyordum. 30 sene en yakın arkadaşlar olarak gördüğüm güya; alperen, gazi dervişler, İslam sevdalıları, gönül adamı, olarak bildiğim benim ağabey ve arkadaşlarım menfaati için beni dolandırıcı hırsız yapmalarını içime  sindiremiyordum ve sindiremiyorum.

  Müthiş psikolojik hasta olup krize girmiştim, Eşimle telefonla konuşurken sesim titriyor ve konuştuğumu ifade edemiyordum. Eşim, “Ağabeyinle konuş acele gel” diye bağırıyordu. Ağabeyime durumu anlatıp, Babamı ağabeyime emanet edip Ankara’ya evime geldim. Ama nasıl bir geliş, “Aracımı kullanırken her gördüğüm tır veya kamyonun altına girmek ve hemen ölmek istiyordum; ya da; bana bunları yapanların hepsini vurmak duygusu vardı!  Kendimi öldürmek daha kolaydı Ciddi şekilde hasta olmuştum krize girmiştim.”  Evde Eşim  Hacer Çelik Ve 21. Dönem Mersin Milletvekili yeğenimin eşi olan Yalçın Kaya beni zorla alıp Doktora götürdüler. Eşim, kızlarım, ağabeylerim yengelerim Ablam ve yeğenlerim, baldızımın  eşi ve çocukları, yeğenlerim eşleri çocukları komşularım diğer yakınlarım Meslektaşım müfettişler, dostlarım bu durumu görenler duyanlar çok üzüldüler.

 Temel hedefleri tarafımın sahadan uzaklaştırılması, Marmara adasında ikamet etmemin engellenmesi, sahaya ve evraklara hakim olmaları, borçlandırarak, piyasadaki  adımı silmek ortaklığın hepsini üstlerine alma hırsı ve duygusu;

 Biraz iyileşince konuşmaya başladım, iyileştiğim kanaatine varınca; Halit Şimşek ‘e vekalet verdim;

 İşletme Danışmanı İsmet TANLIK ile anlaşılarak, Halit Şimşek, 9 Mayıs Üniversitesinden Prof Ümit SERDAR, Uludağ Üniversitesinden Prof. Dr. Ümran Ertürk, Makine Mühendisi Danışman Osman Malkoç birlikte 15-16/Şubat/2017 tarihinde Saha incelemesi ve Araştırması Yaptırılmıştır.

     Yazılı Raporun Tam Teşekküllü Üniversitelerden Alınması İçin Üniversiteye Harç Yatırılması istenmiştir. Tarafımdan yüksek miktar fiyat oluştuğundan harç yatırılamamıştır. Bunun yanında İsmet Tanlık ve Halit Şimşek’e olan borçlarımıda ödeyemedim. Bunların hepsi harç yatırılarak resmi raporları alınabilir veya şahit olarak çağrılabilinir; Veya; Savcılık veya Mahkeme tarafından bilirkişi atanabilir. Bundan dolayı Rapor Özeti alınmıştır. 

    RAPOR ÖZETİ:

   “Saha mevcut durumu ile; ekim öncesi setleme, teraslama, saha düzenlemesi, ulaşım yolları, arazi ıslahının düzenli yapılmadığı, sulama planı ölçümlemenin  düzenli yapılmadığı, Bitki sertifikası ve ağaç cinsi hatalı yapıldığı. Yukarı fidanların atlanarak bakıldığı  Aşağıdaki sahanın Marmara girişinden havuzlara kadar, toprak işlemesi ve düzenli dikim olmadığı için fidanlar görünürde olmadığı,(412)dekar alanda) Üst Kesimdeki yol kenarları Bütün fidanların sertifikasız fidanlar olduğuSaha ıslah edilmediği,Bakımsız ve yaban durumda olduğuİçinde sürekli hayvanlar dolaşmakta olduğu, Fidanların gelişiminin olumsuz olduğu, Dal ve kök kırıklarının mevcut olduğu arazinin  teknik olarak işlenmediği,

     Hususları ile başka bir çok eksik bulunduğu tarafıma Elektronik ortamda bildirilmiştir. Bildirilen rapor ortak Hasan Çağlayan’a  Bilge Grup A.Ş elektronik ortamda gönderilmiştir.

   İçinde hayvanların (Atlar, Öküzler, İnekler, Danalar, Keçilerin) dolaştığını her gelişimde tespit ettim. Bunlar fotoğrafları benim arşivimde bulunmaktadır. Çünkü ben çoğu kere kimseye haber vermeden adaya gelip sahayı bir uzmanla geziyorum. İçinde mutlaka hayvanlar vardır. Yukarıdaki sahada bunları hep görebilirsiniz bunlarda fotoğraflanmıştır. Zaten çalışanlar belli zamanlarda çıkıyorlar, bizler geleceğimizi söylediğimiz zaman içindeki hayvanları temizliyorlar. Sonra bizleri götürüp sahanın en iyi yerlerini gösteriyorlardı.

  Mevcut tespitlerimde de;

 Ortaklık adına aşağıdaki işlemler istek ve iradem dışında İşveren Vekilliği  olmadan ortaklarım Bilge Grup A.Ş yönetimi ile Nebi Baysal ve İbrahim Sancı, Mehmet Deryal tarafından  yapılmıştır.

 50.000TL Traktör 2013 yılında Sabit Faiz  Eşit Taksitli Kredisi Ziraat Bankasından  Adi Ortaklık tarafından alındığı, 06 FA 0690 plakalı 23/05/2013 tarihinde Trafiğe Çıktığı, Bilge Grup Kağ.Çev. İnş.Tar.Tic. A.Ş üstüne tescil edildiği, Ortaklıkla herhangi bir sözleşme yapılmadığı

  06 ATE 77 plakalı Mitsubishi 2013 Model beyaz renkli L200 Çift kabinli kamyonet, 10.12.2013 de Kardelen Boya Ve Kimya Sanayi Tic.ltd. Şirketi’ne, tescil edilmiş, üstüne kayıtlı olduğu. Bununla herhangi bir sözleşme yapılmadığı;

     ZİRAAT BANKASINDAN;  Ercan Çelik ve Bilge Grup Kağıtçılık Çevre, Enerji İnşaat Tarım Ürünleri Anonim Şirketi Adi Ortaklığı adına;

        745.744 TL. Organik Tarım Yatırım Kredisi.

        190.000 TL. Organik Tarım Yatırım Kredisi 

       10.750 TL. Organik Tarım Yatırım Kredileri çekilmiştir.

Yine 109.000 TL. Modern Basınçlı Sulama Sistemi

         171.000 TL Modern Basınçlı Sulama Sistemi

         623.000 TL Modern Basınçlı Sulama Sistemi Kredisi alınmıştır

         Modern Basınçlı Sulama Sistemi Kredisinin %50 si Hibe olması gerekirken bu ödeme kime ve nasıl yapılmış? Krediyi Bankadan çekenler kim? Hangi vekalet ve yetki ile çekmişler, Ödemeyi kime niçin ve hangi yetki ile hangi faturalarla ödemişler veya kimin tarafından açılan hesaplara yatırmış olduklarının benim tarafımdan  bilinmediği;

    15.12.2015 tarihinde 900.000 TL alınan Organik Tarım İşletme Kredisi 1 yıl süreli alınmış, 2016 da ödenmiştir.

      2016 sonunda  da alınan 900.000 TL işletme kredisi çekenler ve  kullanıldığı yerler

     900.000TL 2017 alınmış kapanmıştır. 2018 de 

    900.000TL alınmıştır nereye hangi hesaplara aktarılmış  nerelerde harcanmış  nasıl temin edilip yatırılmıştır.?

   Bu Organik Tarım işletme Kredisini kimler hangi hesaptan çekip nereye aktarmışlar, nerede kullanmışlar, sonra geriye nasıl ödediklerinin para akış hareketinin amacına uygun kullanılıp kullanılmadığı isteğim ve iradem dışında yapılmıştır bilmediğim?

   Bu para akış ve hareketi hakkında bir bilgim olmadığı. Kredinin bankadan kimler tarafından çekildiği, kimi temsil ve ilzam ile çektikleri, çekilen kredinin amacına uygun kullanılıp kullanılmadığı nasıl çekildi kimler çekip başka hesaplara aktardı nerelerde kimler tarafından kullanıldığının bilmemekteyim.

   Bu makine ve sürücülerinin veya çalışan Fırat Sarkan, Taçkın Çamoğlu, Celal Kılıç ve Fehmi Yalçın’ın çalışma usul ve esasları, görev ve sorumlulukları belirlenerek işveren olarak bu çalışanlarla bir sözleşme yapılmadığı, tek taraflı Bilge Grup A.Ş nin emir ve talimatları ile çalıştıkları,    Yaptıkları işlerle ilgili eğitim verilmediği, bunlarla ilgili sözleşme yapılıp ücretlerinin verilmesini gerektiği hususlarını bilmediğim;

      Sertifikalı fidan için dönüm başına verilen hibe alınmış mıdır? Kim almıştır? Kaç dönüm için, Hangi yetkiyle alınmıştır? Nerelere harcanmıştır. Tarafımdan bilinmediği?

    Şube Kodu: 2273 Ziraat Bankası Girişimci Şube Yenişehir Ankara 5……32  Ortaklık Hesabına gelen, Tarımsal Destekleme Mazot ve Gübre Destekleme paralarının çekildiği kartlar kimlere hangi yetkilerle ve yetkilere sahip olanlara verildiğinin bilinmediği,

   Bankadan Ortaklığımız adına alınan krediler ve hibelerin hesap hareketlerini, bilmediğimi;

      Girişimci Şubede 3 defa yazılı müracaat etmeme rağmen Girişimci Şubeye 5006 nolu hesap açıldığı Ortak olarak tarafıma hesap hareketleri ile ilgili bir bilgi verilmediği;

   Ortaklık olarak müracaat ettiğimizde bilgilerin verileceği yazılı olarak bildirilmiştir.

   Bu ortaklarımızın banka yetkilileri ile birlikte suç işlediği anlamına gelmektedir. 

  Balgat ve Yeni Mahallede  şubelerinde  hesap açılmıştır. Kimin adına hesaplar açılmış paralar kimlere transfer edilmiştir. Başka hangi bankalardan para girişi olmuş, kim sağlamış  bilmemekteyim.

    Balıkesir Marmara; 585 Nolu  Ziraat Bankası Şube  de

       1-5……2 5002  2.11.2012 tarihinde TRY Ercan Çelik Bilge Grup A.Ş Adi Ortaklığı 

Yine2-5….. 2 5005 10.05.2013  tarihinde  TRY Ercan Çelik Bilge Grup A.Ş Adi Ortaklığı Adına 2. Hesap açıldığı,

        Hiç Bilgim Olmadığı  

SONUÇ OLARAK;

MAYIS 2012 tarihinden zamanımız bu güne  kadar  8 kerede ihtar edilmesine rağmen  evrakları, faturaları dekontları muhasebe kayıtları esasına göre  tarafımdan evrakları gösterilip birer fotokopileri verilmemiştir. Yönetici ortaklar  en az  yılda bir defa hesap vermek kazanç paylarını  ortaklara ödemekle yükümlüdür.

 Türk Borçlar Kanunu  Madde:630- Kanunun bu bölümünde veya ortaklık sözleşmesinde aksine hüküm bulunmadıkça, yönetici ortaklar  ile diğer ortaklar arasındaki ilişkiler, vekâlet sözleşmesine ilişkin hükümlere tabidir.

Ortaklığı yönetme yetkisi bulunmayan bir ortağın, ortaklığın işlerini görmesi veya bu yetkiye sahip ortağın yetkisini aşması hâllerinde, vekâletsiz işgörmeye ilişkin hükümler uygulanır.

Yönetici ortaklar, yılda en az bir defa hesap vermek ve kazanç paylarını ortaklara ödemekle yükümlüdürler. Hesap döneminin uzatılmasına ilişkin anlaşma kesin olarak hükümsüzdür. Ortaklığı yönetenin ortaklardan birisi olmaması durumunda da aynı kural uygulanır.

Türk Borçlar Kanunu  Madde:631- Yönetim yetkisi olmasa bile, her ortağın, ortaklığın işleyişi hakkında bilgi alma, defter ve kayıtlarını inceleme, bunlardan örnek alma ve mali durumu hakkında özet çıkarma hakkı vardır. Aksine sözleşmeler kesin olarak hükümsüzdür.”

 ÇALIŞANLARIN DURUMU;

TBK 395Sözleşmeden veya durumun gereğinden aksi anlaşılmadıkça, işçi yüklendiği işi bizzat yapmakla yükümlüdür. Vekâletin kapsamı, sözleşmede açıkça gösterilmemişse, görülecek işin niteliğine göre belirlenir. Vekâlet, özellikle vekilin üstlendiği işin görülmesi için gerekli hukuki işlemlerin yapılması yetkisini de kapsar,

Türk Borçlar Kanunu  Madde:396İşçi, yüklendiği işi özenle yapmak ve işverenin haklı menfaatinin korunmasında sadakatle davranmak zorundadır. İşçi, işverene ait makineleri, araç ve gereçleri, teknik sistemleri, tesisleri ve taşıtları usulüne uygun olarak kullanmak ve bunlarla birlikte işin görülmesi için kendisine teslim edilmiş olan malzemeye özen göstermekle yükümlüdür.” İşçi, hizmet ilişkisi devam ettiği sürece, sadakat borcuna aykırı olarak bir ücret karşılığında üçüncü kişiye hizmette bulunamaz ve özellikle kendi işvereni ile rekabete girişemez. İşçi, iş gördüğü sırada öğrendiği, özellikle üretim ve iş sırları gibi bilgileri, hizmet ilişkisinin devamı süresince kendi yararına kullanamaz veya başkalarına açıklayamaz. İşverenin haklı menfaatinin korunması için gerekli olduğu ölçüde işçi, hizmet ilişkisinin sona ermesinden sonra da sır saklamakla yükümlüdür.

 İş Kanunu 8 Maddesinde; İş sözleşmesi, bir tarafın (işçi) bağımlı olarak iş görmeyi, diğer tarafın (işveren) da ücret ödemeyi üstlenmesinden oluşan sözleşmedir... Süresi bir yıl ve daha fazla olan iş sözleşmelerinin yazılı şekilde yapılması zorunludur.

   “İşverenin haklı nedenle derhal fesih hakkı Madde 25 - Süresi belirli olsun veya olmasın işveren, aşağıda yazılı hallerde iş sözleşmesini sürenin bitiminden önce veya bildirim süresini beklemeksizin feshedebilir:      

   II- Ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller ve benzerleri: a) İş sözleşmesi yapıldığı sırada bu sözleşmenin esaslı noktalarından biri için gerekli vasıflar veya şartlar kendisinde bulunmadığı halde bunların kendisinde bulunduğunu ileri sürerek, yahut gerçeğe uygun olmayan bilgiler veya sözler söyleyerek işçinin işvereni yanıltması.

 b) İşçinin, işveren yahut bunların aile üyelerinden birinin şeref ve namusuna dokunacak sözler sarfetmesi veya davranışlarda bulunması, yahut işveren hakkında şeref ve haysiyet kırıcı asılsız ihbar ve isnadlar da bulunması.”

  YETKİLİ VE YETKİSİZ TEMSİLCİ VE VEKİLLERİN  ZARARI ÖDEMESİ

Türk Borçlar Kanunu 40 Maddesine göre;Yetkili bir temsilci tarafından bir başkası adına ve hesabına yapılan hukuki işlemin sonuçları, doğrudan doğruya temsil olunanı bağlar. 42.Maddesinde;Temsil olunan, hukuki bir işlemden doğan temsil yetkisini her zaman sınırlayabilir veya geri alabilir”. TBK 46-“ Bir kimse yetkisi olmadığı hâlde temsilci olarak bir hukuki işlem yaparsa, bu işlem ancak onadığı takdirde temsil olunanı bağlar.” TBK 47- “Temsil olunanın açık veya örtülü olarak hukuki işlemi onamaması hâlinde, bu işlemin geçersiz olmasından doğan zararın giderilmesi, yetkisiz temsilciden istenebilir.” Hakkaniyet gerektiriyorsa, kusurlu yetkisiz temsilciden diğer zararların giderilmesi de istenebilir. Sebepsiz zenginleşmeden doğan haklar saklıdır.” TBK 49. Maddesinde” Kusurlu ve hukuka aykırı bir fiille başkasına zarar veren, bu zararı gidermekle yükümlüdür. Zarar verici fiili yasaklayan bir hukuk kuralı bulunmasa bile, ahlaka aykırı bir fiille başkasına kasten zarar veren de, bu zararı gidermekle yükümlüdür.

  Türk Borçlar Kanunu 505. Maddesı: “Vekil, vekâlet verenin açık talimatına uymakla yükümlüdür”. TBK 506.Maddesin de” Vekil, vekâlet borcunu bizzat ifa etmekle yükümlüdür. Vekil üstlendiği iş ve hizmetleri, vekâlet verenin haklı menfaatlerini gözeterek, sadakat ve özenle yürütmekle yükümlüdür. Vekilin özen borcundan doğan sorumluluğunun belirlenmesinde, benzer alanda iş ve hizmetleri üstlenen basiretli bir vekilin göstermesi gereken davranış esas alınır. “TBK (507). Maddesinde; Vekil, yetkisi dışına çıkarak işi başkasına gördürdüğünde, onun fiilinden kendisi yapmış gibi  sorumludur. Vekil başkasına vekâlet vermeye yetkili ise, sadece seçmede ve talimat vermede gerekli özeni göstermekle  yükümlüdür. Vekâlet veren, her iki durumda da vekilin kendi yerine koyduğu kişiye karşı sahip olduğu hakları, doğrudan doğruya o kişiye karşı ileri sürebilir.TBK 511. Maddesinede” Bir kişiye birlikte vekâlet verenler, vekile karşı müteselsil olarak sorumludurlar. TBK 512 Maddesin de; Vekâlet veren ve vekil, her zaman sözleşmeyi tek taraflı olarak sona erdirebilir.TBK 526. Maddesinde “Vekâleti olmaksızın başkasının hesabına işgören, o işi sahibinin menfaatine ve varsayılan iradesine  uygun olarak görmekle yükümlüdür.” TBK 527. Maddesinde ise “ Vekâletsiz iş gören, her türlü ihmalinden sorumludur. İşgören, işsahibinin açıkça veya örtülü olarak yasaklamış olmasına karşın bu işi yapmışsa ve iş sahibinin yasaklaması da hukuka veya ahlaka aykırı değilse, beklenmedik hâlden de sorumlu olur.” TBK.530. maddesinde İşsahibi, kendi menfaatine yapılmamış olsa bile, işgörmeden doğan faydaları edinme hakkına sahiptir ancak zenginleştiği ölçüde, işgörenin masraflarını ödemek ve giriştiği borçlardan onu kurtarmakla yükümlüdür.TBK 553. maddesinde Bir işletmenin bütün işlerini yöneten veya işletme sahibinin hizmetinde bulunan ticari temsilciler,  ticari vekiller veya diğer tacir yardımcıları, işletme sahibinin izni olmaksızın, doğrudan doğruya veya dolaylı olarak, kendilerinin ya da bir üçüncü kişinin hesabına işletmenin yaptığı türden bir iş yapamayacakları gibi, kendi hesaplarına bu tür işlemleri üçüncü kişilere de yaptıramazlar. Buna aykırı davranırlarsa işletme sahibi, aralarındaki hukuki ilişkiden doğan hakları saklı kalmak kaydıyla, uğradığı zararın giderilmesini isteyebileceği gibi, bunun yerine, ticari temsilcinin, ticari vekilin veya diğer tacir yardımcısının kendi hesabına yaptığı veya üçüncü kişilere yaptırdığı işlerin kendi hesabına yapılmış sayılmasını ve bu işler dolayısıyla aldıkları ücretin verilmesini veya aynı işlerden doğan alacağın devredilmesini isteyebilir.

Türk Borçlar Kanunu  Madde:502- Vekâlet sözleşmesi, vekilin vekâlet verenin bir işini görmeyi veya işlemini yapmayı üstlendiği sözleşmedir. Vekâlete ilişkin hükümler, niteliklerine uygun düştükleri ölçüde, bu Kanunda düzenlenmemiş olan işgörme sözleşmelerine de uygulanır. Sözleşme veya teamül varsa vekil, ücrete hak kazanır.

Türk Borçlar Kanunu  Madde: 512- Vekâlet veren ve vekil, her zaman sözleşmeyi tek taraflı olarak sona erdirebilir.

 Türk Borçlar Kanunu  Madde:526- Vekâleti olmaksızın başkasının hesabına işgören, o işi sahibinin menfaatine ve varsayılan iradesine  uygun olarak görmekle yükümlüdür.

Türk Borçlar Kanunu  Madde:527- Vekâletsiz işgören, her türlü ihmalinden sorumludur. İşgören, işsahibinin açıkça veya örtülü olarak yasaklamış olmasına karşın bu işi yapmışsa ve işsahibinin yasaklaması da hukuka veya ahlaka aykırı değilse, beklenmedik hâlden de sorumlu olur. Ancak, işgören o işi yapmamış olsaydı bile, bu zararın beklenmedik hâl sonucunda gerçekleşeceğini ispat ederse sorumluluktan kurtulur.

Türk Borçlar Kanunu  Madde:530- İşsahibi, kendi menfaatine yapılmamış olsa bile, işgörmeden doğan faydaları edinme hakkına sahiptir; ancak zenginleştiği ölçüde, işgörenin masraflarını ödemek ve giriştiği borçlardan onu kurtarmakla yükümlüdür. 

Türk Borçlar Kanunu  Madde:531- İşsahibi yapılan işi uygun bulmuşsa, vekâlet hükümleri uygulanır.

Türk Borçlar Kanunu Madde:553 - Bir işletmenin bütün işlerini yöneten veya işletme sahibinin hizmetinde bulunan ticari temsilciler,  ticari vekiller veya diğer tacir yardımcıları, işletme sahibinin izni olmaksızın, doğrudan doğruya veya dolaylı olarak, kendilerinin ya da bir üçüncü kişinin hesabına işletmenin yaptığı türden bir iş yapamayacakları gibi, kendi hesaplarına bu tür işlemleri üçüncü kişilere de yaptıramazlar.

Buna aykırı davranırlarsa işletme sahibi, aralarındaki hukuki ilişkiden doğan hakları saklı kalmak kaydıyla, uğradığı zararın giderilmesini isteyebileceği gibi, bunun yerine, ticari temsilcinin, ticari vekilin veya diğer tacir yardımcısının kendi hesabına yaptığı veya üçüncü kişilere yaptırdığı işlerin kendi hesabına yapılmış sayılmasını ve bu işler dolayısıyla aldıkları, ücretin verilmesini veya aynı işlerden doğan alacağın devredilmesini isteyebilir.

Türk Borçlar Kanunu  Madde:554 - İşletme sahibi, ticari temsilcilerin, ticari vekillerin ve diğer tacir yardımcılarının yetkilerini, aralarındaki hizmet, vekâlet, ortaklık ve benzeri sözleşmelerden doğan hakları saklı kalmak koşuluyla, her zaman geri alabilir.

Türk Borçlar Kanunu  Madde:622- Ortaklar, niteliği gereği ortaklığa ait olan bütün kazançları aralarında paylaşmakla yükümlüdürler.

Türk Borçlar Kanunu Madde:623- Sözleşmede aksi kararlaştırılmamışsa, her ortağın kazanç ve zarardaki payı, katılım payının değerine ve niteliğine bakılmaksızın eşittir.

Sözleşmede ortakların kazanç veya zarara katılım paylarından biri belirlenmişse bu belirleme, diğerindeki payı da  ifade eder. Bir ortağın zarara katılmaksızın yalnız kazanca katılacağına ilişkin anlaşma, ancak katılma payı olarak yalnızca emeğini koymuş olan ortak için geçerlidir.

 

“Türk Borçlar Kanunu  Madde: 626- Ortaklar, kendilerinin veya üçüncü kişilerin menfaatine olarak, ortaklığın amacını engelleyici veya zarar verici işleri yapamazlar.”

Türk Borçlar Kanunu  Madde:628- Her ortak, ortaklık işlerinde kendi işlerinde olduğu ölçüde çaba ve özen göstermekle yükümlüdür.  Her ortak, diğerlerine karşı, kendi kusuruyla verdiği zararları, başka işlerde ortaklığa sağladığı menfaatlerle mahsup  ettirme hakkı olmaksızın gidermekle yükümlüdür.

“Türk Borçlar Kanunu  Madde:629- Ortaklık sözleşmesiyle ortaklardan birine verilen yönetim yetkisi, haklı bir sebep olmaksızın, diğer ortaklarca kaldırılamaz ve sınırlanamaz.  Ortaklık sözleşmesinde yetkinin kaldırılamayacağına ilişkin bir hüküm bulunsa bile, haklı bir sebep varsa, diğer ortaklardan her biri yönetim yetkisini kaldırabilir.  Haklı sebepler, özellikle yönetici ortağın görevini aşırı ölçüde ihmal etmesi veya iyi yönetim için gerekli olan yeteneği kaybetmesi durumlarında vardır.” 

 

“Türk Borçlar Kanunu Madde:630- Kanunun bu bölümünde veya ortaklık sözleşmesinde aksine hüküm bulunmadıkça, yönetici ortaklar  ile diğer ortaklar arasındaki ilişkiler, vekâlet sözleşmesine ilişkin hükümlere tabidir. Ortaklığı yönetme yetkisi bulunmayan bir ortağın, ortaklığın işlerini görmesi veya bu yetkiye sahip ortağın yetkisini aşması hâllerinde, vekâletsiz işgörmeye ilişkin hükümler uygulanır.Yönetici ortaklar, yılda en az bir defa hesap vermek ve kazanç paylarını ortaklara ödemekle yükümlüdürler. Hesap döneminin uzatılmasına ilişkin anlaşma kesin olarak hükümsüzdür.Ortaklığı yönetenin ortaklardan birisi olmaması durumunda da aynı kural uygulanır.” Demektedir.

Türk Borçlar Kanunu  Madde:631- Yönetim yetkisi olmasa bile, her ortağın, ortaklığın işleyişi hakkında bilgi alma, defter ve kayıtlarını inceleme, bunlardan örnek alma ve mali durumu hakkında özet çıkarma hakkı vardır. Aksine sözleşmeler kesin olarak hükümsüzdür.”

Türk Borçlar Kanunu Madde:616- Tarafların edimleri arasında önemli ölçüde oransızlık bulunur ve fazla alan taraf kendisine bağışta bulunulma amacı güdüldüğünü ispat edemezse diğer taraf, altı ay önce bildirimde bulunmak koşuluyla, sözleşmeyi her zaman feshedebilir. Bu oransızlığın tespitinde, ilgili sosyal güvenlik kurumunca, bakım borçlusuna verilenin değerine denk düşen anapara değeri ile bağlanacak irat arasındaki fark esas alınır. Sözleşmenin sona erdirilmesi anına kadar geçen sürede ifa edilmiş edimler, anapara ve faiziyle birlikte değerlendirilerek, denkleştirme sonucunda alacaklı çıkan tarafa geri verilir.

Türk Borçlar Kanunu Madde:617- Sözleşmeden doğan borçlara aykırı davranılması sebebiyle sözleşmenin devamı çekilmez hâle gelir veya başkaca önemli sebepler sözleşmenin devamını imkânsız hâle getirir ya da aşırı ölçüde güçleştirirse, taraflardan her biri sözleşmeyi önel vermeksizin feshedebilir.Sözleşme bu sebeplerden birine dayanılarak feshedildiği takdirde kusurlu taraf, aldığı şeyi geri verir ve kusursuz tarafa, bu yüzden uğradığı zarara karşılık uygun bir tazminat ödemekle yükümlü olur. 

 

 

 

 

 

Ekleyen:  Ercan ÇELİK
Ekleme Tarihi:  4.6.2018
İzlenme:  1144
Yazdır:Yazdır
 
Eklenen Yorumlar 
Bu Konuda En Çok Okunan Yazılar
 
TIBBİ AROMATİK BİTKİLER, KARABUĞDAY, TEFF,KİNOA,CHİA,
İklim Ve Toprak İstekleri: Akdeniz bölgesine ait bir bitki olmasına rağmen soğuklara dayanabilen bir bitkidir. Toprak yönünden fazla seçici değildir. Killi taban arazilerde daha iyi gelişir.
Ercan ÇELİK [ 7.1.2013 Devamı
 
MAHKEMELER, ORTAKLARIM BİLGE GRUP A.Ş. HANGİ KONULARDA DAVA AÇMIŞTIR
ARI Tescili Ve 2Teneke Bal ALMAKTAN DOLAYI NİTELİKLİ DOLANDIRICILIK VE HIRSIZLIKTAN DAVA AÇMIŞLAR 6 SENE MAHKUMUYET VE 5 SENE GÖZETİM KARARI VERDİRMİŞLERDİR. BU AŞAĞILIK ŞEREFSİZ İĞRENÇ İFTiRA AKILSAĞLIĞIMI CİDDİ ETKİLEDi.
Ercan ÇELİK [ 21.4.2018 Devamı
 
TROPİKAL BİTKİLER AĞAÇLAR MANGO AVAGADO MUZ
Mango faydası ve kullanım kapsamı oldukça geniş bir meyve olmasının yanı sıra, lif ve C vitamini açısından oldukça zengin bir meyvedir. Saç ve cilt güzelliğinde doğal bir maske özelliğinde kullanılırken, birçok kozmetik ürünü
Ercan ÇELİK [ 7.1.2013 Devamı
 

CEVİZİN İNSANAveİNSANLIĞA FAYDALARI

 • En Çok Okunanlar
 • SEÇİM SONUÇLARI DÜN ...
 • ÖMER SEYFETTİN ...
 • TÜRKEŞ BELGESELİ...
 • YALNIZ ÇOBAN VİDEO...
 • TÜRKLERİN KURDUĞU DE...
 • KAŞKAYI TÜRKLERİ...
 • KARABAĞ HOCALİ AZ...
 • BÜYÜK İÇEL PROJESİ...
 • Ahmed YESEVİ, HACI B...
 • AMAZON BREZİLYA CEVİ...
 • MORİNGA ÇAYI "Ya...
 • 68 KUŞAĞI VE BELGESE...
 • MERSİN VE İLÇELERİ H...
 • İnsan Hakları Evrens...
 • DOĞAL HAYAT ÇİFTLİĞİ...
 •  
 • En Son Eklenenler
 • BÜYÜK SELÇUKLU,ANADO...
 • SEÇİM SONUÇLARI DÜN ...
 • BÜYÜK TÜRK MİLLET...
 • Ahmed YESEVİ, HACI B...
 • BÜYÜK İÇEL PROJESİ...
 • ÖMER SEYFETTİN ...
 • MORİNGA ÇAYI "Ya...
 • KARABAĞ HOCALİ AZ...
 • TÜRKLERİN KURDUĞU DE...
 • AMAZON BREZİLYA CEVİ...
 •  

   

  Her Hakkı Saklıdır. ERCAN ÇELİK© 2013 Tasarim : Linear Yazilim