ERCAN ÇELİK

 İstiyorsak; güneş olsun sevgimiz; gülümsesin, yüzümüz yüzünüze, Kardeşlik ve birlik içinde, mutlaka selam vermeliyiz birbirimize  

    Son Dakika :   
 
 

SENTURK

 

 

 

 AROMATİK TIBBİ BİTKİLER                 

EZAN OKUMA 

Ana Sayfa
Kuran-ı Kerim Değişik Dillerde
İletişim
Ercan ÇELİK Özgeçmiş
Günlüklerim
Ziyaretçi Defteri

 

 

ORMAN GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE

MARMARA ADASI

1-ÖzelAĞAÇLANDIRMA

ÇÖPDEN MAZOT ÜRETİMİ

                         SERA ETKİSİ KARBONDİOKSİT ARTIŞLARI


Marmara Adası Özel Ağaçlandırma


Küresel Isınma Ve Ağaç"Ercan Çelik"

Anket
Anket Seçilmemiş
Diğer Anketler

Ziyaretçiler
Toplam Ziyaretçi :  826028
Bugün Ziyaretçi :  828
Aktif Ziyaretçiler :  20

BİYOLOJİK ÇEŞİTLİLİK ve DOĞAL HAYAT    HAYVANLAR ALEMİ FOTOĞRAFLARI

MORİNGA ÇAYI "Yaşam Ağacı"

 

 

Moringa çayının 10 Faydası

Moringa çayı “sağlıklı içecek” ifadesini yepyeni bir düzeye taşıyor.

 

Moringa çayı “sağlıklı içecek” ifadesini yepyeni bir düzeye taşıyor.

Moringa çayı, besleyici özellikleri ve hayat değiştiren birçok sağlık yararı açısından değerli moringa ağacı yapraklarından elde edilmektedir. Yapraklar antioksidan bakımından zengin, vitamin ve besinler ile doldurulur.

Yapraklar demlendiğinde, tüm bu bileşikler bardağınıza girer ve size inanılmaz sağlık faydaları sağlar

İnanması zor olabilir, ancak moringa çayı potansiyel faydaları için 1.300’den fazla belge ve çalışma yapılmıştır, 2008’de Ulusal Sağlık Enstitüsü tarafından “yılın bitkisi” seçildi.

Moringa çayının sağlık yararları sadece yoğun olarak üzerinde çalışılmış bir konu değil, aynı zamanda kanıtlanmıştırlar.

Moringa Çayı Faydaları

1. Diyabet ile Mücadele ve Diyabeti Önleme Özelliğine Sahiptir

Moringa çayı tozu ve yaprağıToz veya yaprak formunda olan moringa çayının bir özelliği, sizi diyabet geliştirmeye karşı korumasıdır.

Aynı şekilde, zaten diyabet olan kişilerin kan şekeri seviyelerini düzenlemelerine de yardımcı olabilir.

Moringa bunu yapabilmektedir çünkü yapraklar diyabetin önlenmesi ve glikoz seviyelerinin ve hormonlarının kontrol edilmesi ile bağlantılı olan izotiyosiyanatlar ve klorojenik asit gibi bileşikler ve asitler içermektedir.

Hem enzimi hem de antioksidan üretimini önemli ölçüde arttırmak için her gün sadece küçük bir moringa dozu yeterli olacaktır.

Ayrıca, bu küçük doz, diyabetiklerde yaygın olarak görülen üç faktör olan açlık kan şekerini, immünoglobulini ve glikozile hemoglobini azaltmada faydalı olduğu araştırmalar ile kanıtlanmıştır.

Daha küçük bir çalışma da, günde 50 gram moringanın eklendiği beslenmede 6 diyabetik hastada kan şekerinin% 21 azaldığını göstermiştir.

Moringa çayı antidiyabetik bir bitki olduğundan, kan şekerinin kontrol altına alınmasını ve diyabetin önlenmesini amaçlayan diyabetli insanlar için güvenlidir.

2. Anti-inflamatuar

Enflamasyon, bir yaralanma veya enfeksiyona karşı oluşan doğal bir tepkidir, ancak ciddileşmesi bazı ciddi hasarlara ve rahatsızlıklara neden olabilir.

Anti-inflamatuar özelliklere sahip birçok yiyecek ve baharat vardır ve moringa bunlardan biridir.

Moringa tohumları, bakla ve yaprakları, izotiyosiyanatlar açısından zengindir, çalışmalar hayvanlarda ki inflamasyonu azalttığını göstermiştir.

Moringa çayında bulunan antioksidanlar, bileşikler ve amino asitler, ilaçların içerdiği bazı olumsuz yan etkiler olmaksızın karşı anti-inflamatuarlar üzerinde çalışırlar.

İnsanlarda iltihaplanmayı azalttığına inanmak için nedenimiz var mı? Bilim hala bu teoriyi kanıtlamak için çalışıyor.

3. Akne Tedavisinde Etkilidir

Moringa çayı yeni en iyi arkadaşlarımızdan biridir. Herkes hayatının bir noktasında acı ve utanç verici sivilcelerden muzdarip olmuştur ve bir çok yetişkin dönem dönem bu sorunla uğraşmaktadır.

Moringa yaprakları, doğal antifungal ve antibakteriyel özelliklere sahiptir, ancak kimyasallar ile dolu akne kremleri  ile karşılaştırıldığında daha az zor bir seçenektir.

Temiz bir cilt için faydalarını görmek, günlük olarak çayı içerek ya da steril bir pamuklu bezle yüze uygulayarak başlayabilir. Sadece cildi nemlendirmekle kalmaz, aynı zamanda araştırmalar ağrılı akne iltihabını azaltabileceğini ve gözeneklerden bakterileri temizleyebileceğini gösterir.

4. Sağlıklı Sindirim Sistemi

Binlerce yıl boyunca, insanlar hafif ve şiddetli sindirim sorunlarını tedavi etmek için moringa türevlerini, özellikle çay formunda kullanmışlardır.

Moringa’daki anti-enflamatuar özellikler, enfeksiyonlar, rahatsızlıklar, karaciğer hastalığı, gaz ağrısı, mide ülserleri, diyare ve kabızlık gibi çeşitli sorunları tedavi etme potansiyeline sahiptir.

Yüksek miktarda polifenole sahip moringa ile, karaciğer toksisite, oksidasyon ve daha fazla hasardan korunabilir. Karaciğerdeki enzimleri normale döndürerek başlayan, bu da karaciğerdeki proteini artırır ve oksidatif stresi azaltacaktır.

Farelerin kullanıldığı bir çalışmada, moringa karaciğer hasarına karşı hızlı bir koruma sağladı ve iyileşmeyi hızlandırdığı görülmüştür.

5. Bazı Kanser Türleriyle Savaşabilir

Moringa çayı, onlarca yıldır kanserle mücadele araştırmasına sahip etkileyici bir besin listesine sahiptir.

Antioksidan, A vitamini, C vitamini ve E vitamini dışında moringa, kuersetin, kaempferol ve ramnetin içerir.

Bu antioksidanlar, polifenoller ve kimyasal bileşikler kanserli hürelerin büyümelerini tetikleyen serbest radikalleri yok eder.

Araştırma ve laboratuvar testleri bazı şaşırtıcı belgeler sunmuştur – moringa, meme, akciğer ve deri kanserlerinde kanser hücresi üretimini önemli ölçüde azaltır.

Bu bulguların birçoğu hala yeni ve araştırmaların tamamlanması gerekiyor olsa da, günlük olarak moringa çayını kanser gelişimine karşı kullanmanın hiç bir yan etkisi ve zararı yoktur

6. Anne Sütü Üretimini Artırır

Emzirme, genellikle ilk deneme haftalarında, hem güzel hem de sinir bozucudur.

Milyonlarca yeni annenin emzirmeye ve yeterince anne sütü üretmeye çalıştıklarını fark ettiğinizde şaşırabilirsiniz; bebeklerin her saat başı emzirilmesi yerine bir kaç saatte bir beslenmesinin nedeni de annenin yeterli süt üretememesidir.

Hindistan’da, annenin her gün moringa tüketmesi doğum sonrası bakımın bir parçasıdır, çünkü annenin süt üretimi bebeğin ilk yaşam yılı için başlıca besin kaynağıdır.

Çalışmalar, moringanın anne sütü üretimi için güvenli bir destek olduğunu ve üretilen süt miktarlarını büyük ölçüde arttırdığını göstermiştir.

Moringa, esas olarak anne sütü üretiminin artmasına neden olan yüksek miktarda kalsiyum içerir, fakat bundan daha fazlası da olabilir.

Kalsiyum takviyeleri, moringanın desteklenmesiyle üretilen büyük miktardaki sütü karşılayamaz, bu nedenle bu yaprakların neden yeni annelere yardım etmek için güçlü olduklarını belirlemek için daha fazla araştırma yapılması gerekir.

7. Kolesterolü Düşürür

Yüksek kolesterol, kardiyovasküler fonksiyonu içeren bazı ciddi tıbbi durumlara yol açabilir.

Neyse ki, moringa çayının gücü, hem insan hem de hayvan çalışmalarında gösterildiği gibi kolesterolü düşürmeye de uzanır.

8. Uzun Ömürlü Enerji Sağlar

Uygun enerji yardımları olmadan, işlevini yerine getiremeyiz ve bedenlerimiz yavaş yavaş kapanır. Bu, yorgunluktan ve uykusuzluktan daha sık acı çekmeye yol açar.

Moringadaki antioksidanlar, hücresel hasarın azaltılmasına yardımcı olur ve yaprakları ve kökü, doğal enerjiyi teşvik eden vitaminler ve mineraller açısından zengindir.

Moringanın içerdiği enerji için en önemli besinlerden biri, doku onarımı için gerekli olan amino asitlerdir.

2016 yılında yapılan bir çalışmada, moringa ile takviye edilen bir diyet verilen sıçanların, normal bir laboratuvar diyetini tüketen farelere kıyasla yüzme testinde enerjiyi neredeyse ikiye katladıkları görülmüştür.

Bu yüzden insanlar, moringa çayının kilo vermeye büyük bir katkısı olduğunu ve enerji verici olduğunu düşünürler.

9. Moringa Çayı Kilo Vermeyi Kolaylaştırabilir

Enerjiyidoğal bir şekilde arttırmasının ardından, sadece kilo verme hedefleri olan insanlara yardımcı olmak bir sonraki inanılmaz faydası olabilir.

Moringa, lif, protein, potasyum ve diğer vitaminler ve mineraller gibi kilo vermeyi destekleyen birçok besin maddelerinde yüksektir.

Lif, yağ emilimini azaltır, enerji sağlar ve enerjinin daha uzun süre kalmasını sağlar. Araştırmalara göre, günlük az miktarda lif bile (30 gram) kilo kaybına önemli ölçüde yardımcı olabilir.

Gerçekçi olmayı unutmayın – birçok şirket moringa çayını mucizevi yağ yakma takviyesi olarak tanıtacaktır. Bu yarısı doğru olsa da, diğer yarısı size kalmıştır.

Sağlıklı bir diyet ve düzenli egzersiz yapıyorsanız, sadece kilo vermek için moringa çayı içebilirsiniz.

10. Saç Uzamasına Faydalı

Moringa, donuk ve kızarmış saç diplerini eski haline getirebilen doğal bir saç toniğidir. Bu nasıl mümkün olabilir?

Günlük moringa çayı içmenin en az bir düzine faydalarından biride saçınıza fayda sağlamasıdır. Yapraklar A ve E vitaminleri, çinko ve amino asitlerde bol miktarda bulunur.

Bu besinler, saçları oluşturan lifli bir protein olan keratin üretimi için çok önemlidir.

Araştırmalar, amino asitlerin, vitaminler ile birlikte, daha hızlı büyümeyi teşvik ederken daha fazla saç hasarını önleyebileceğini göstermektedir.

Moringa Çayındaki Diğer Besin Maddeleri

Moringa çayının faydaları sonsuzdur ve muhtemelen büyük ve küçük 100 sağlık kullanımını listeleyebiliriz.

Vücudumuzun hayatta kalmak için ihtiyaç duyduğu besin maddeleri, potasyum, C vitamini, demir, kalsiyum ve beta-karoten de dahil olmak üzere moringa yapraklarında vardır.

Besinler, moringa ağacının hemen hemen her yerinde bulunabilir – yapraklar, gövde, tohumlar, kökler ve çiçekler.

Bu besinlerin hepsi bir araya getirilerek “yeni lahana” çayını üretmiştir. Bu kadar büyük rahatsızlığı tersine çevirme ve önleme potansiyeline sahip, şimdi ki sağlıklı gıda mağazalarındaki en popüler ürünlerden biridir.

Moringa diğer besin yönünden zengin gıdalarla kıyaslandığında, inek sütüne kıyasla havuç ve kalsiyumdan 4 kat daha fazla A vitamini, portakallardan 7 kat daha fazla C vitamini, muzlardan 3 kat daha fazla potasyum ve yoğurttan 2 kat daha fazla protein içerir.

Moringa nedir? Moringa ağacının özellikleri

Yaşam ağacı ya da mucize ağaç olarak da adlandırılan moringanın faydaları nelerdir? Nasıl kullanılır? 

 

moringa17091603Portakalın 7 katı C vitamini, sütün 4 katı kalsiyum, havucun 4 katı A vitamini, muzun 3 katı potasyum içeren moringa ağacı, haklı olarak “yaşam ağacı” ya da “mucize ağaç” olarak  isimlendirilir.

Moringanın kökünden tohumuna yapraklarından gövdesine kadar hemen her parçası kullanılır.

Anavatanı Himalaya eteklerindeki Kuzey Hindistan olan moringa ağacı, günümüzde dünyanın pek çok yerinde kültür bitkisi olarak yetiştirilmektedir.

Özel bir toprak ihtiyacı olmayan moringanın çok soğuk iklimlerde kışın yapraklarını dökerek gövdesini kuruttuğu ve baharla birlikte tekrar filizlendiği bilinmektedir. Ancak bunun dışında yarı kurak, tropik iklimlerde çok rahatlıkla yetişir. Susuzluğa dayanıklı olan bu ağacın kökleri derine indiği için saksıda yetiştirmeye uygun değildir. Geniş, sıcaklığın sıfırın altına düşmediği bahçeler moringa yetiştirmek için idealdir.

Moringa ağacı, uygun koşullarda hızla büyür. Bir yıl içinde üç metre ile 10 metre arasında büyüyebilenleri vardır.

 

Moringa nasıl kullanılır?

Tohumları yemiş olarak, kökleri turp gibi yenebilen moringanın besleyici yaprakları da taze olarak salatalarda kullanılabilmektedir.

Bunun yanı sıra yaprakları kurutulup toz haline getirilen moringa, bu şekilde yemeklere ve çorbalara eklenebilmektedir.

Tohumlarındaki yağ içeriği, resim boyası yapımında tercih edilirken, kozmetik sanayii de bu yağı saç bakım ürünlerinde kullanır.

Tohumları antibakteriyel özellikler gösterir. Öyle ki, çoğu kez Afrika’da su dezenfekte etmek için ucuz bir yöntem olarak moringa tohumları kulanılmaktadır. 100 gram moringa ağacı tohumunun bir litre suyu temizlediği bilinmektedir.

 

Moringa ağacının faydaları

Göz rahatsızlıklarının giderilmesinde kullanılır, görme kalitesini artırır.

Sindirim sistemini düzenler, bağırsak hareketlerini kolaylaştırır.

Mide ağrısını dindirir. Midedeki yara ve ülserleri temizler.

Astım hastalığında kullanılır.

Kulak ve baş ağrısını hafifletir.

İçeriğindeki yüksek kalsiyum nedeniyle hamilelere, emziren annelere ve çocuklara önerilir. Bir çorba kaşığı kurutulmuş moringa yaprağının 1-3 yaş arası bir çocuğun günlük kalsiyum ihtiyacının yüzde 40′ını karşıladığı bilinmektedir.

İçeriğindeki etkili antioksidanlar sayesinde yaşlanma etkilerini geciktirir. Cilt sağlığı için gereklidir.

Düşük yağ oranı ve yüksek besleyici madde içeriğiyle zayıflamada kullanılır.

 

 

 

Ekleyen:  Ercan ÇELİK
Ekleme Tarihi:  4.3.2019
İzlenme:  1397
Yazdır:Yazdır
 
Eklenen Yorumlar 
Bu Konuda En Çok Okunan Yazılar
 
TIBBİ AROMATİK BİTKİLER, KARABUĞDAY, TEFF,KİNOA,CHİA,
İklim Ve Toprak İstekleri: Akdeniz bölgesine ait bir bitki olmasına rağmen soğuklara dayanabilen bir bitkidir. Toprak yönünden fazla seçici değildir. Killi taban arazilerde daha iyi gelişir.
Ercan ÇELİK [ 7.1.2013 Devamı
 
TROPİKAL BİTKİLER AĞAÇLAR MANGO AVAGADO MUZ
Mango faydası ve kullanım kapsamı oldukça geniş bir meyve olmasının yanı sıra, lif ve C vitamini açısından oldukça zengin bir meyvedir. Saç ve cilt güzelliğinde doğal bir maske özelliğinde kullanılırken, birçok kozmetik ürünü
Ercan ÇELİK [ 7.1.2013 Devamı
 
MARMARA ADASI ÖZEL AĞAÇLANDIRMA, ARICILIK,HAYVANCILIK
2015 YILI BAŞLANGICINDA AĞAÇLANDIRMA SAHASININ İÇERİSİNE Nebi Baysal ile 50nADET ARI ALDIKLARINI, ORGANİK ARICILIK YAPILACAĞINI BUNUN İÇİN ARI SERTİFİKASI OLAN FEHMİ KiLIÇ'ı İŞE ALDIKLARINI,ÇALIŞANLARIMIZ SÖYLEMİŞTİR.
Ercan ÇELİK [ 7.4.2018 Devamı
 

CEVİZİN İNSANAveİNSANLIĞA FAYDALARI

 • En Çok Okunanlar
 • ATA İMAR MÜLK YAPI K...
 • Atatim İmar Müşavirl...
 • ATATİM İNŞAAT İMAR M...
 • ORTAK ADAYLARIMIZA G...
 • ÇALIŞANLARIN ORTAK O...
 • YÖNETİCİLERİMİZ,ÇALI...
 • DÜNYANIN EN KALABALI...
 • ÇEVRE BAKANLIĞI TEFT...
 • MUSTAFA KEMALİN SAKL...
 • GÖKÇEADA...
 • SİVRİHİSAR KAYMAKAML...
 • VAKIFLAR ANKARA BÖLG...
 • TÜRKİYE,DAĞLARI,GÖLL...
 • VAKIFLAR GENEL MÜDÜR...
 • Değerli KARDEŞLERİM ...
 •  
 • En Son Eklenenler
 • Atatim İmar Müşavirl...
 • ATA İMAR MÜLK YAPI K...
 • ATATİM İNŞAAT İMAR M...
 • ORTAK ADAYLARIMIZA G...
 • ÇALIŞANLARIN ORTAK O...
 • YÖNETİCİLERİMİZ,ÇALI...
 • DÜNYANIN EN KALABALI...
 • ÇEVRE BAKANLIĞI TEFT...
 • MUSTAFA KEMALİN SAKL...
 • GÖKÇEADA...
 •  

   

  Her Hakkı Saklıdır. ERCAN ÇELİK© 2013 Tasarim : Linear Yazilim